KRÓLOWA SZOS - WSK M06 B1

Motocykl WSK M06B1

Dawno minął czas, gdy Polska była potęgą pod względem liczby jednośladów jeżdżących na naszych szosach. Ongiś, w "zamierzchłych" latach sześćdziesiątych nasza ojczyzna pod względem produkcji motocykli przegrywała jedynie ze Stanami Zjednoczonymi. Dla wielu współczesnych motocyklistów nazwy maszyn takich jak WFM, SHL, czy WSK wywołują dziwny uśmieszek na twarzy, A właśnie dzięki tym konstrukcjom kwitł u nas przemysł motoryzacyjny. Zdecydowanie najpopularniejszym i najdłużej produkowanym rodzimym motocyklem była WSK. W Polsce nie było praktycznie zagrody, w której nie znalazłaby się ta maszyna.

Motocykl WSK M06B1Pomimo, że motocykle z Wytwórni sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku były najliczniejszymi i najpopularniejszymi jednośladami w Polsce, trudno jest spotkać "starą" w 100% oryginalną. Właścicielem jednej z nielicznych maszyn, która wygląda tak, jakby opuściła sklep GS-u, jest Rafał Zieliński. Jego maszyna typ B1 została wyprodukowana w 1968 roku. Rafał posiadaczem tego motocykla stał się prawie dwa lata temu. Do tego czasu WSK-a na nominalnych podzespołach zrobiła 16.000 km. Gdy trafiła w ręce obecnego właściciela przeszła kapitalny remont silnika. Rafałowi jeszcze udało się kupić większość oryginalnych części. W wielu sklepach, zwłaszcza w małych miejscowościach, można trafić na fabryczne tłoki, wały i inne drobiazgi. Rafał kupił WSK-ę, bo jak większość motocyklistów nie potrafił żyć bez maszyny. Gdy się ożenił musiał sprzedać swoje M-72. Jak sam twierdzi, nie mógł spać po nocach. Trafiła się okazja i za niewielkie pieniądze kupił oryginalną WSK M06 B1. Teraz "Wieśką" jeździ tylko w wolnych chwilach. Na przejażdżki po okolicznych miejscowościach zawsze zabiera swoją córkę.

Motocykl WSK M06B1Pierwszym właścicielem tegoż motocykla była kobieta i chyba tylko dzięki temu WSK zachowała się w tak dobrym stanie. Nowy motocykl prosto ze sklepu kupiła pani Sabina Drobiszewska z Chodzieży. Pani Sabina, jak większość pielęgniarek w byłym ustroju, była wciągnięta w szeregi armii. W trakcie służby wojskowej obowiązkowo musiała zrobić prawo jazdy na samochód lub motocykl. Przeważyły względy ekonomiczne (wówczas motocykle były znacznie tańsze) i żyłka amazonki. Jednak motocykl kupiła dopiero po trzech latach od wyrobienia uprawnień. Jak twierdzi pierwsza właścicielka prezentowanego motocykla, WSK towarzyszyła jej na co dzień. Pani Sabina jeździła nią do pracy w szpitalu, do chorych w terenie, na grzyby i niedzielne przejażdżki. Jako że nie miała męża, drobne naprawy wykonywała sama, a grubsze zawsze zlecała zawodowym mechanikom.. Ponadto, aż do przesady stosowała się do wszystkich wskazówek zawartych w instrukcji obsługi. Motocyklem jeździła prawie 32 lata. Sprzedała go idąc na emeryturę. Dzięki jej dbałości o sprzęt, WSK przetrwała w nienaruszonym stanie.

Motocykl WSK M06B1Motocykl w dalszym ciągu ma oryginalny błyszczący lakier w kolorze bordo. Na zbiorniku, błotnikach i osłonach zachowały się białe szparunki. W centralnej części zbiornika widać nieco starty emblemat - "skrzydło" Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku. W dość niezłej kondycji są fabryczne chromy. Motocykl w dalszym ciągu ma oryginalny akumulator, bagażnik oraz kanapę wykonaną ze skaju w kolorze pojazdu. Prawdziwym rarytasem jest komplet kluczy, który od samego początku był na wyposażeniu WSK-i. Narzędzia chowane są w specjalnym pokrowcu wykonanym oczywiście z identycznego materiału jak poszycie kanapy.

Starszą siostra popularnej WSK-i jest WFM-ka. Gdy Warszawska Fabryka Motocykli wdrażała produkcje jednośladów z nowymi silnikami oznaczonymi symbolem M 06, postanowiono uruchomić równoległą produkcję w innym mieście niż stolica. Wybór padł na Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w świdniku koło Lublina.

Pierwsze motocykle wyprodukowane (zmontowane) w Świdniku i oznaczone symbolem WSK pojawiły się na polskich drogach w 1954 roku. Była to seria 20 sztuk maszyn z silnikami identycznymi jak w WFM-kach. Serię zmontowano z części przywiezionych z Warszawy. Seryjną produkcję rozpoczęto rok później. Jednak samodzielny prototyp motocykla ze Świdnika ujrzał światło dzienne dopiero w roku 1957. Oczywiście jednostka napędowa, podobnie jak silniki WFM, wywodziła się w prostej linii od jednej z najlepszych przedwojennych konstrukcji DKW RT 125. Seryjna produkcja motocykli WSK ruszyła w 1959 roku.

Motocykl WSK M06B1Model M 06 B1 był kolejnym motocyklem skonstruowanym w Świdniku. Jego pojawienie się na rynku zbiegło się z wyprodukowaniem 500.000 sztuk motocykli tej marki. Protoplastą B1 był model B, który był wyposażony w głębokie błotniki oraz tłoczone osłony na gaźnik i akumulator. Jednak z uwagi na trudności w uruchomieniu produkcji elementów tłoczonych z blachy, konstruktorzy opracowali jego uproszczoną wersję - B1 . W stosunku do prototypu, B1 różnił się płytszym walcowatym tylnym błotnikiem i uproszczona gięta osłoną akumulatora i gaźnika. Wewnątrz znajdował się także wydajniejszy filtr powietrza i tłumik szmerów ssania.

Pierwsze 500 sztuk tej wersji WSK zeszło z taśmy na przełomie lat 1966/67. Masowa produkcje uruchomiono w sierpniu 1967 roku. Jednostką napędową motocykla B1 był silnik z Nowej Dęby oznaczony symbolem S-01Z3A. W silniku zastosowano dłuższy, niz. w wersjach poprzednich, króciec ssący. Zmiana poprawiła stopień napełniania oraz podwyższyła osiągi. Moment obrotowy wzrósł do 10,8 N/m przy 4600 obr/min. Moc silnika wynosiła 8 KM. Chromowa powłokę zyskała dzwignia kickstartera oraz zmiany biegów.

Silnik zblokowany był z trzystopniowa skrzynia biegów. Motocykl wyposażony był w trzytarczowe mokre sprzęgło, a napęd na tylne koło przenoszony był przez łańcuch 1/2". Jednostka napędowa zasilana była przez gaźnik G-20 M o średnicy 20 mm. Silnik wmontowany był w ramę zamkniętą podwójna, wykonana z ceowych, wzmocnionych belek.

Pomimo ze nie było nowością techniczna, dość komfortowe dla kierowcy było zawieszenie maszyny. Z przodu zamontowano widelec teleskopowy z tłumieniem olejowym. Natomiast z tylu dwa amortyzatory z tłumieniem olejowym oraz wahacz wleczony. B1 wyposażony był w koła o średnicy 18" i hamulce bębnowe. Według danych fabrycznych, motocykl mógł rozwinąć prędkość do 80 km/h zużywając zaledwie 2,8 litra paliwa na 100 km.

Konstruktorami WSK M 06 B1 byli m.in. Mieczysław Krzeszowiec i Tadeusz Władysiuk. 1.pazdziernika 1968 roku motocykl został oznaczony krajowym znakiem jakości "1" który nadawał Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie. Model B1 doczekał się także wersji wyścigowej. Prototyp tej maszyny zaprezentowano na Targach Poznańskich. Pojazd napędzany silnikiem W-1 miął moc 12 KM.

Pomimo że cena motocykla wynosiła 8000 zł, co było sporą suma jak na ówczesne czasy, pojazd cieszył się dużym zainteresowaniem wśród nabywców. Następcą B1 był model B3, który później został zastąpiony przez maszyny o symbolach M21 i M26.,W połowie roku 1985 z taśmy w Świdniku zjechał dwumilionowy motocykl marki WSK. Ostatni pojazd opuścił halę fabryczną 31 października tego samego roku. Tym samym zakończyła się produkcja motocykli w Polsce.

Tomasz Częścik - Świat Motocykli 3/2001


Dane Techniczne

Silnik:
· Typ: dwusuwowy S01-Z3A, chłodzony powietrzem
· Ilość cylindrów: 1
· Średnica x skok tłoka / pojemność skokowa: 52 x 58 mm / 123 ccm
· Stopień sprężania: 1 : 6,9
· Moc maksymalna 8 KM
· Maksymalny moment przy obr / min.: 10,8 Nm / 4600
· Zasilanie: gaźnik G 20M
· Smarowanie: mieszanką oleju i paliwa w stosunku 1 : 20
· Rozruch: dźwignia nożna
· Prądnica prądu zmiennego: 6V, 18W, prostownik selenowy
· Akumulator: 6V, 10Ah
· Zapłon: iskrownikowy, świeca zapłonowa 225 wg.Boscha (Iskra F70)

Przeniesienie napędu:
· Silnik - sprzęgło: łańcuch rolkowy 3/8" x 7,5 mm, 2,30
· Sprzęgło: 3- tarczowe, korkowe w kąpieli olejowej
· Skrzynia biegów: 3- biegowa
· Przełożenia:
-I bieg - 2.93 : 1
-II bieg - 1.49 : 1
-III bieg - 1 : 1
-skrzynia - koło : 12 : 41
· Napęd tylnego koła: łańcuch rolkowy 1/2” x 7.75, 118 ogniw, przełożenie 3,31
· Rama: podwójna, zamknięta spawana z belek o przekroju ceowym
· Zawieszenie przednie: teleskopowe, skok 150mm
· Zawieszenie tylne: wachacz, skok 80mm
· Hamulce: bębnowe, pełnopiastowe(140mm)
· Opony: 3.00 x 18, koła wzajemnie wymienne - Kup opony do WSK

Wymiary i masy:
· Długość / szerokość / wysokość: 2020 / 645 / 1000 mm
· Wysokość siedzenia: 766 mm
· Rozstaw osi: 1281 mm
· Minimalny prześwit: 160 mm
· Masa bez płynów: 98 kg
· Masa pojazdu gotowego do jazdy: 114 kg
· Dopuszczalna masa całkowita: 270 kg
· Zbiornik paliwa - pojemność: 12,5 l, paliwo - etylina 78
· Pojemność skrzyni biegów: 0,5 l, olej LUX 10

Dane eksploatacyjne:
· Prędkość maksymalna: 80 km / h
· Zużycie paliwa: 2,2 l / 100 km przy 45km/h
· Hamowanie: z 50 km/h obydwoma hamulcami 13 m


Nowy silnik do Junaka! - OHRV 1100 ccm

Powrót na stronę WSK 125