Motocykle i samochody z USA. Import samochodu lub motocykla - sprowadzanie z za granicy - opis procedur krok po kroku. Clenie samochodów i motocykli. Cło, podatki, opłaty.

Jeżeli trafiłeś na tą stronę znaczy, że masz zamiar sprowadzić z USA jakiś pojazd. Dobrze trafiłeś ! A więc do rzeczy - postaram się krótko wyjaśnić jak to przebiega.

Etap I - USA

Zakładam, że pojazd jest już w twoim posiadaniu i że masz już CERTIFICATION OF TITLE oraz USED VEHICLE AGREEMENT AND BILL OF SALE lub inny dokument potwierdzający nabycie pojazdu w USA. Z tymi dokumentami udajesz się do wybranej firmy spedycyjnej, która zapakuje twój pojazd w kontener i wyśle statkiem do Gdyni - koszt ok. 650$. Firma spedycyjna załatwia kontrolę eksportową - na dokumentach amerykańscy celnicy przybiją stempel, że samochód lub motocykl przeszedł odprawę celną i oddadzą je z powrotem. Z firmy spedycyjnej powinieneś dostać BILL OF LADING czyli rachunek za transport - będzie potrzebny w Polsce do ustalenia WARTOŚCI CELNEJ. Dokumenty zabierasz do Polski.

Etap II - Gdynia

Firma spedycyjna w PL przyjmująca kontener z pojazdem powinna powiadomić cię kiedy masz się zgłosić po odbiór. Warto jednak samemu dowiadywać się o terminy. Jeżeli pojazd jest bez tablic, trzeba załatwić lawetę. Lawetą udajesz się do Gdyni do firmy spedycyjnej z dokumentami z USA oraz dowodem osobistym. Potrzebny będzie też numer NIP. W firmie spedycyjnej podpisujesz protokół odbioru dokładnie opisujący uszkodzenia pojazdu podczas transportu lub ich brak oraz płacisz za usługę rozładunku - 270$. Spedycja da Ci także dokumenty z rozładunku kontenera potrzebne do odbioru samochodu z PLACU SAMOCHODOWEGO. Ze wszystkimi do tej pory zgromadzonymi papierami udajesz się do wybranej AGENCJI CELNEJ , która za ok. 250zł wypełni Ci SAD na TRANSFER CELNY. AGENCJA CELNA oblicza WARTOŚĆ CELNĄ pojazdu, na która składają się: cena widniejąca na USED VEHICLE AGREEMENT AND BILL OF SALE, cena wpisana w BILL OF LADING, oraz cena na rachunku za rozładunek w Polsce. Podane wartości sumuje się i mnoży po kolei przez 1.1 (cło 10%), następnie przez 1.031 lub 1.186 (akcyza na samochody do poj. 2000ccm=3.1%, powyżej tej pojemności 18.6%), a na koniec przez 1.22 (podatek VAT 22%). UWAGA ! W przypadku motocykli nie ma akcyzy, a cło wynosi 9%. Na pick-up'y również nie ma akcyzy ale cło wynosi aż 22%. Kwota jaką otrzymasz minus WARTOŚĆ CELNA = ZABEZPIECZENIE CELNE. Jeżeli nie masz BILL OF LADING możesz napisać oświadczenie o kosztach transportu jakie poniosłeś. Z wypełnionym SADem idziesz do kasy URZĘDU CELNEGO gdzie płacisz ZABEZPIECZENIE CELNE i dostajesz papier potwierdzający ten fakt. Po wizycie w kasie AGENT CELNY prowadzi cię do CELNIKA, gdzie dostajesz papier pozwalający ci wjechać lawetą na tzw. PLAC SAMOCHODOWY. Na PLACU SAMOCHODOWYM dajesz papiery w biurze komu trzeba i możesz zacząć załadunek. Ładujesz pojazd i odjeżdżasz powiadamiając kogo trzeba na bramie.

Etap III - docelowy Urząd Celny

Ze wszystkimi papierami idziesz do AGENCJI CELNEJ gdzie za ok. 80zł AGENT CELNY wypełni SAD potrzebny do ostatecznej odprawy. W międzyczasie trzeba napisać oświadczenie jakie koszty poniosłeś w związku z transportem z Gdyni. Z wszystkimi papierami udajesz się do URZĘDU CELNEGO, gdzie zgłaszasz się do ostatecznej ODPRAWY CELNEJ. Wjeżdzasz na plac URZĘDU CELNEGO, podając na bramie nr rejestracyjny lawety. Do URZĘDU CELNEGO warto jechać rano aby uniknąć kolejek. Po zgłoszeniu trzeba swoje odczekać zanim przyjdzie CELNIK i obejrzy pojazd. CELNIK odczytuje numer VIN, stan licznika i robi kilka fotek. Po tym wszystkim trzeba znowu poczekać, aż CELNIK zastanowi się czy WARTOŚĆ CELNA jest prawidłowa. Jak już się zastanowi, przychodzi i każe podpisać dokumenty potwierdzające rewizję i ustalające ostateczną WARTOŚĆ CELNĄ. Jeżeli trzeba coś dopłacić kieruje nas do kasy . Po dopłaceniu otrzymujesz ZIELONY PAPIER, potwierdzający dokonanie odprawy celnej. Koniec clenia :-).

Uwagi

Przy cleniu pojazdu NIE TRZEBA mieć polskich tłumaczń amerykańskich dokumentów. Jeżeli ktoś zrobi tłumacznie w USA to wyda pieniądze na darmo. Polskie Urzędy Komunikacji nie honorują amerykańskich tłumaczeń na język polski i żądają potwierdzenia u polskiego tłumacza przysięgłego.

Jeżeli sprowadzony pojazd jest czasowo zarejestrowany w PL, a sprowadzający jest osobą fizyczną to ubezpieczyciele robią pewne problemy z zawarciem ubezpieczenia OC na czas dojazdu na pierwszy przegląd w kraju. Przeważnie są to zwyżki składki i obowiązek ubezpieczenia na cały rok. Warto wtedy pójść do jakiegoś brokera ubezpieczeń, który postara się o jak najniższą składkę. Dla ludzi z Podlasia polecam firmę Prokop-Ubezpieczenia http://www.ubezpieczenia.bialystok.pl

Problemem przy rejestracji pojazdów sprowadzonych z USA jest niezgodne z polskimi przepisami oświetlenie. Chodzi przede wszystkim o czerwone kierunkowskazy z tyłu i pomarańczowe postojówki/obrysówki z przodu. Z czerwonymi kerunkowskazami można sobie poradzić malując żarówki zielonym lakierem przezroczystym. Zielona żarówka + czerwony klosz = pomarańczowe światło. Można również dodatkowo obkleić kierunkowskaz pomarańczową przezroczystą folią. Nie zawsze to przechodzi na przeglądzie ale warto spróbować. Z postojówkami z przodu jest większy problem. Można zamontować jakieś dodatkowe światła koloru białego na wysokości co najmniej 30cm od ziemi (takie są wymagania europejskich przepisów) ale w większości przypadków nie jest to możliwe i trzeba poszukać lampy od europejskiego odpowiednika danego modelu. Jeżeli nie ma takiego, pozostaje wiercenie otworu w odbłyśniku lampy i montaż tamże żarówki lub mocnej białej diody. W samochodach z USA trzeba także zamienić jedno ze świateł cofania w światło przeciwmgielne. Wiąże się to z modyfikacją instalacji elektrycznej. W skrócie polega to na tym, że odcina się (+) gniazda żarówki lewej (koniecznie lewej ! - przepisy) lampy cofania, bierzę (+) z obwodu oświetlenia tablicy rejestracyjnej, prowadzi przewód do przełącznika podświetlanego (przy włączeniu) koloru pomarańczowego na tablicy rozdzielczej (który trzeba dodatkowo zamontować) i z powrotem drugim przewodem na odcięty (+) żarówki. Światło przeciwmgielne musi być koloru czerwonego. Należy więc wymienić żarówke na czerowną, pomalować lakierem bezbarwnym żarówkę zwykłą, lub nakleić czerwona przezroczystą folię na klosz lampy. Żarówka światła przeciwmgielnego musi wyłączać się wraz z włączeniem świateł długich. Aby tak się działo należy w obwodzie zasilającym światło przeciwmgielne zamontować przekaźnik samochodowy ze stykiem przełączanym, który byłby rozłączany w chwili podania napięcia. Prąd do zasilania przekaźnika bierze się z kabla (+) podłączonego do jednej z żarówek świateł długich, a styk (-) przekaźnika podłącza się bezpośrednio do masy.

Koszty rejestracji samochodu z USA:

1. Przegląd ok. 170 zł.
2. Opłata recyklingowa 500 zł.
3. Opłata rejestracyjna 245 zł.

i ewentualnie: 4. tablice tymczasowe na na dojazd na przegląd (jeżeli nie masz amerykańskiej rejestracji) - 58,50 zł.

Na pierwszym przeglądzie w kraju diagnosta musi wypełnić specjalny papier z danymi technicznymi pojazdu, który potem jest potrzebny przy rejestracji. Jeżeli sprowadzasz jakiś nietypowy pojazd warto mieć przy sobie jakieś folder reklamowy z tymi danymi, lub poszukać ich w internecie.

Przydatne linki:Powrót na stronę główną