Lech

O pierwszej polskiej fabryce motocykli, zlokalizowanej w Opalenicy Wielkopolskiej w woj. Poznańskim wiemy bardzo niewiele. Zakład istniał niedługo, bo nieco ponad dwa lata. Założony został 1 stycznia 1929 roku z inicjatywy przemysłowca Wacława Sawickiego i inż. Wacława Zalewskiego reemigranta z Ameryki, który był także konstruktorem produkowanych w Opalenicy pojazdów. Pierwsze motocykle opatrzone firmowym godłem „Lech" zaprezentowano publicznie już wiosną tegoż roku na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Były to nieduże, solidne pojazdy z silnikami dwucylindrowymi w układzie widlastym, o mocy 5 KM, wbudowanymi w podwozie typowe dla ówczesnych konstrukcji, z resorowanym tylko przednim zawieszeniem ( widelec trapezowy z centralną sprężyną ). Zamierzano także rozwinąć produkcje ich własnych modeli ( w tym i jednocylindrowych ) dostosowanych do jazdy solowej i z bocznym wózkiem. W końcu 1929 roku stworzono także sportową wersje Lecha, przeznaczoną do wyścigów.

Warsztaty wytwórcze ( w tym własna odlewnia ) były zlokalizowane na 8 - morgowym terenie i produkowały wszystkie zasadnicze elementy motocykla z krajowych materiałów, wcale nie gorszych od zagranicznych. Niektóre podzespoły pochodziły z importu, były to m.in. łożyska, gaźniki i instalacja elektryczna (firmy Bosch ). Motocykl był udany - jak stwierdzono w relacji z fabryki zamieszczonej w ówczesnej prasie: „Wiedza i praktyka nabyta w fabrykach zagranicznych, poprzedzona kilkuletnimi eksperymentami i doświadczeniami dają pełne gwarancje co do dobroci i wytrzymałości polskich fabrykantów". Dziennikarską opinię potwierdziły fakty: motocykle startowały w licznych imprezach sportowo-turystycznych ( najciekawsze z nich to 2 rajdy: na regularność jazdy na 750 - kilometrowej trasie Poznań - Gniezno - Leszno - Poznań w maju 1930 roku i „non stop" - rajd szybkościowy Poznań - Bydgoszcz - Poznań ( 264 km ) w sierpniu tegoż roku; i chociaż nie zwyciężały to zawsze osiągały punktowe miejsca.

Osiągnięcia sportowe i handlowe udogodnienia ( firma posiadała skład części zapasowych oraz zamieniała na nowe - za dopłatą - używane motocykle własnej marki ), a także próba przekształcenia fabryki w spółkę akcyjną ( dla zwiększenia kapitału ) nie uratowały jednak zakładu w obliczu światowego kryzysu ekonomicznego. W 1932 roku produkcja została zaniechana, zaś liczbę wyprodukowanych Lechów ocenić można w granicach kilkudziesięciu.Powrót na stronę główną